Serwis samochodów
osobowych i dostawczych

O firmie Naprawy
blacharsko lakiernicze
Gradobicie
i naprawy SMART
Klimatyzacja Wymiana
opon
Obsługa
flot
fankluby

Jak do nas dojechać?
 

ul. Prosta 4
41-909 Bytom

Godziny otwarcia:
Pon - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 14:00

Tel. (32) 2862 516
Fax. (32) 2880 438
mototechnika@mototechnika.bytom.pl
serwis@mototechnika.bytom.pl

NIP: 626 000 11 17
KRS: 00000 53437
REGON: 270 528 565

Klimatyzacja

Układ klimatyzacji jak każdy inny układ pracujący w pojeździe wymaga fachowej obsługi.  W ciągu jednego roku poprzez przewody i złącza z układu ubywa 10-25% czynnika. Oznacza to, że już po pierwszym roku sprawność spada do 75% zdolności do schładzania wnętrza pojazdu. Czynnik chłodniczy, który krąży w układzie klimatyzacji samochodowej jest także nośnikiem oleju smarującego kompresor klimatyzacji (sprężarkę), zapewniając jego sprawne działanie. Jeśli w układzie jest za mało czynnika chłodniczego, do kompresora dociera zbyt mało oleju. Może to doprowadzić do kompletnego zatarcia sprężarki. W konsekwencji konieczna będzie jej wymiana lub gruntowna naprawa. Po kilku latach eksploatacji czynnik chłodniczy absorbuje wilgoć z powietrza doprowadzając do korozji elementów aluminiowych z których jest wykonany układ klimatyzacji doprowadzając do jego rozszczelnienia. Część wilgoci zatrzymuje filtr, tzw. osuszacz który w wyniku braku serwisu po kilku latach ulega zatkaniu.

Serwis klimatyzacji samochodowej powinno się wykonywać rutynowo przy obsłudze rocznej pojazdu nie rzadziej niż co dwa lata.

W czasie przeglądu wykonywane są następujące czynności:
• próba szczelności układu z użyciem kontrastu i lampy UV, lub z użyciem azotu
• opróżnienie układu z czynnika chłodniczego zważenie oczyszczenie z zanieczyszczeń mechanicznych
• odwanianie czynnika poprzez filtrowanie
• separacja czynnika od oleju zawartego w układzie
• osuszanie układu metodą próżniową

W przypadku braku czynnika w układzie konieczne jest sprawdzenie szczelności instalacji.

Do diagnozy i serwisu klimatyzacji samochodowej używamy w pełni zautomatyzowanego urządzenia włoskiej firmy Magneti Marelli CLIMA TECH PLUS NEXTOdkażanie układu klimatyzacji wraz z odgrzybianiem wykonujemy metodą mechaniczną. Parownik wewnątrz kabiny czyszczony jest pod ciśnieniem środkami Firmy Tunap. Dodatkowo wszystkie przewody wentylacyjne z układu do kabiny czyścimy preparatami antyseptycznymi Tunap.


W przypadku uciążliwych nieprzyjemnych zapachów przeprowadzamy ozonowanie wnętrza kabiny. Ozon dociera do wszystkich nawet trudno dostępnych miejsc, skutecznie odkażając całe wnętrze samochodu.Poza bieżąca obsługą układów klimatyzacji przeprowadzamy wymianę i naprawę części sterujących i składowych.